Ön Lisans

İngilterede Üniversite Eğitimi - Ön Lisans

 

İngilterede Üniversite Eğitimi - Ön Lisans

İngilterede mesleki ve teknik anlamda eğitim veren 700 den fazla College bulunmaktadır. Bu okulların pek çoğundan mezun olduktan sonra, ilgili alanlarda üniversite eğitimine devam etmek ve 2 diploma ile mezun olmak oldukça yaygındır.

Türkiye’de 2 yıllık ön lisans eğitiminin karşılığı olan eğitim Amerika, İngiltere ve Kanada’da 'College', 'Community College' olarak adlandırılan bu okullar, Avustralya’ da TAFE (Technical and Further Education) ismini alır. Bu tür eğitim sistemini seçmenin başlıca iki sebebi vardır;

1 - Ara kademede teknik eleman olarak çalışabilmek için gerekli olan mesleki sertifika ve/veya diploma almak,

2 - İki yıllık ön lisans eğitiminin üzerine bir veya iki yıl daha bir üniversite eğitimine devam ederek lisans diploması almak.

College ve TAFE kolejlerindeki 2 yıllık eğitim sonrasında Amerika, İngiltere, Kanada ve Avustralya’da üniversite eğitimine adım atmanın kolaylık ve avantajları olarak şunlar söylenebilir:

- 3 ve 4 yıllık üniversitelere göre çok daha ekonomik olmaları,
 
- Lise mezunu olan herkesi üniversitelere oranla daha kolay kabul etmeleri,
- Üniversitelere oranla daha düşük TOEFL / IELTS sonuçlarını kabul etmeleri,
- Sınıf mevcutlarının 15- 20 öğrenci olması ile öğretmen – öğrenci iletişiminin bire bir sayılabilecek derecede özel ve yoğun oluşu öğrenci başarısını arttırmakta, aynı zamanda yabancı bir kültüre uyum sağlama süresini de en aza indirmektedir.

2 + 2 lik bir eğitim sistemi olarak da bilinen 'College' eğitiminde ilk iki yılın sonunda öğrenci Ön lisans (AA / AS ) derecesi alıp, isterse aynı ülkede her hangi bir üniversiteye transfer olarak 3. ve 4. sınıfları okuyup üniversite diploması ile mezun olur. İngiltere'de üniversite eğitimi 3 yıl olduğu için, öğrenciler College eğitiminin ardından sadece 1 yıl eğitim görerek üniversite diplomasına hak kazanırlar.
 
Amerika, İngiltere, Avustralya ve Kanada'da birçok College en iyi ve prestijli üniversiteler ile ortaklaşa çalışmaktadırlar ve mezun olan öğrencilerini bu okullara transfer etmektedirler.

Ön Lisans Programlarına Başvuru İçin Gerekli Koşullar;

• Lise mezunu olmak.
• En az  173 CBT veya 61 IBT Toefl sonucu  veya 5.5 IELTS sonucuna sahip olmak.
• 2 adet referans gösterebilmek.
• Yabancı dil seviyeleri yeterli olmayan öğrenciler 3 - 9 ay arası İngilteredeki İngilizce Dil Kurslarımızda eğitim gördükten sonra okullarına geçebilirler.
POSEIDON Yurtdışı Eğitim olarak yurtdışı üniversitelere direk geçiş yapamayan veya maddi olarak güçlük çeken öğrencilere bu programları tavsiye etmekteyiz.

    © Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.